ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار
زودپز برقی تفال
سیگار برگ
مرکز فروش توتون
خرید پیپ
آموزشگاه آشپزی
دوره های آموزش شیرینی پزی
آموزش کافی شاپ
تور قبرس شمالی
تور کوش آداسی
تشك طبى
سلامت و تندرستي
درباره من
سلامت مردان سلامت زنان سلامت كودكان سلامت بزرگسالان سلامت سالمندان سلامت نوجوانان سلامتي مردان سلامتي زنان سلامتي كودكان سلامتي بزرگسالان سلامتي سالمندان سلامتي نوجوانان سلامت سلامتي
موضوعات
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :healthblogz
تاريخ: 1396/7/2  ساعت: ۰۸

سلامت روان به اندازه سلامت جسم در حفظ سلامت و تندرستي عمومي افراد نقش دارد. سلامت روان زماني تامين مي‌شود كه فرد از نظر رواني در آرامش كامل به سر ببرد. يكي از راه‌هاي تامين سلامت روان، دوري از استرس‌هاي روزمره است. هرچند كه سلامت روان خيلي از ما تحت تاثير استرس قرار دارد و شايد خيلي‌هاي ما بگوييم كه دوري از استرس كار چندان ساده‌اي نيست، اما يك ترفند ساده براي رسيدن به آرامش، سلامت روان و دوري از استرس، كنار گذاشتن تلفن همراه، حداقل در زمان‌هاي استراحت يا بودن در كنار خانواده است. 


يكي ديگر از راه‌هاي رسيدن به سلامت روان، حمايت عاطفي اعضاي خانواده از يكديگر است. اگر اعضاي خانواده بتوانند در مشكلات كوچك و بزرگ در كنار هم باشند، مي‌توانند تاحد قابل قبولي باعث ايجاد آرامش در خانه و حفظ سلامت روان تك‌تك اعضاي خانواده شوند. سلامت روان، به نكته ديگري كه همان خواب آرام باشد هم بستگي دارد. زماني ما مي‌توانيم توقع حفظ سلامت روان خود را داشته باشيم كه بتوانيم خواب آرامي را در طول شب تجربه كنيم. خواب ناكافي يا بي‌خوابي‌هاي مداوم، تاثيري به شدت منفي بر سلامت روان مي‌گذارد و فرد را دچار خستگي، اضطراب و در موارد شديدتر، بدخلقي و عصبانيت مي‌كند. 


سلامت روان مساله‌اي است كه متاسفانه در بسياري از جوامع به آن اهميت چنداني داده نمي‌شود و اگر از فري خواسته شود تا براي بررسي سلامت روان خود نزد روان‌پزشك يا روان‌شناس برود، آن فرد در برابر مراجعه به پزشك از خود واكنش منفي نشان مي‌دهد. اين در حالي است كه پرداختن به بحث سلامت روان در كنار سلامت جسم، يكي از اركان اساسي حفظ سلامت و تندرستي در بسياري از كشورهاي پيشرفته است. به طور كلي، آرامش در كنار مديريت هيجان و شناخت از خود، جزو اصول اوليه حفظ سلامت روان محسوب مي‌شوند. زماني ما مي‌توانيم درباره سلامت روان خود صحبت كنيم كه بدانيم توانايي كنترل هيجانات، مخصوصا هيجانات منفي و ناگهاني خود را داريم.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthblogz
تاريخ: 1396/6/20  ساعت: ۰۹

براي حفظ سلامت و تندرستي، راه‌ها و رازهاي زيادي وجود دارند. يكي از راه‌هاي حفظ سلامت و تندرستي، داشتن فعاليت‌هاي فيزيكي مستمر و روزانه است. افرادي كه به فكر سلامت و تندرستي خود هستند، بايد حداقل روزي 30 دقيقه پياده‌روي با سرعت متوسط انجام دهند يا براي حفظ سلامت و تندرستي خود، روزي 30 دقيقه نرمش بكنند تاحدي كه ضربان قلب‌شان تندتر بشود و به اندازه كافي هم عرق بكنند. راه ديگر رسيدن به سلامت و تندرستي، داشتن يك برنامه غذايي سالم است. منظور از برنامه غذايي سالم براي حفظ سلامت و تندرستي، پيروي از الگوهاي غذايي صحيح مانند كاهش مصرف چربي‌ها و افزايش مصرف ميوه‌ها و سبزي‌ها است. سلامت و تندرستي ما از نظر تغذيه‌اي، با پرهيز از مصرف قند و شكر در كنار جايگزين كردن غلات سبوس‌دار به جاي غلات آرد سفيد هم تاحد زيادي تضمين خواهد شد. 


سلامت و تندرستي ما، فقط تحت تاثير عوامل جسماني نيست و عوامل رواني هم در حفظ سلامت و تندرستي‌مان موثر خواهند بود. هرچه كه ما بيشتر آرامش داشته باشيم، مي‌توانيم خواب راحت‌تر و عميق‌تري را تجربه كنيم و به اين ترتيب، علاوه بر سلامت و تندرستي جسم، سلامت و تندرستي روان‌مان هم تامين خواهد شد. حفظ سلامت و تندرستي در شرايط استرس‌زا، كمي سخت مي‌شود. به همين دليل هم به تمام افرادي كه زندگي‌شان خواه‌ناخواه تحت تاثير استرس قرار دارد، توصيه مي‌شود كه براي حفظ سلامت و تندرستي خود، كمي استرس را از محيط كار و زندگي‌شان دور كنند. 


اين كاهش استرس مي‌تواند با ورزش كردن يا هم‌صحبتي با دوستان و خانواده اتفاق بيفتد. پرهيز از مصرف دخانيات، خط كشيدن دور استعمال سيگار، دوري از قليان و در نهايت، فكر نكردن به مصرف انواع مواد محرك، از ديگر رازهاي اساسي براي حفظ سلامت و تندرستي فرد است. اگر مي‌خواهيد زندگي سالم‌تر و همراه با آرامشي را تجربه كنيد، هرگز اختصاص زمان شخصي براي خودتان را هم فراموش نكنيد. يعني هفته‌اي يا حداقل، دوهفته‌اي يكبار، يك روز را فقط و فقط براي رسيدن به علاقمندي‌هاي خود اختصاص بدهيد تا با رسيدن به آرامش رواني، سلامت و تندرستي جسماني‌تان هم تامين شود.

:
برچسب‌ها:

[ ]